Oamenii din fotbalul românesc sunt la picioarele lui Toni Petrea: „Stăpâneşte bine arta comunicării”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 26 iulie 2020, ora 16:26,
toni-petrea-fcsb

Toni Petrea a sosit de curând la FCSB și cu toate că nu avut prea mult timp la dispoziție pentru a pregăti echipa, a legat deja două victorii pe banca roș-albaștrilor.

Narcis Răducan, fostul oficial al FCSB, îl laudă pe Petrea atât pentru modul în care controlează echipa, cât și pentru discursul său.

„L-am văzut la flash interviu pe Toni Petrea, după victoria de la Mediaş.

Până acum, Toni a fost un antrenor secund extrem de util lui Reghe. A jucat fotbal atât cât să înţeleagă perfect fenomenul. Este un tip profesionist, implicat, cu personalitate peste limita statutului din staff. S-a adaptat perfect la profilul asistent managerului ultimilor 10 ani din fotbalul dezvoltat.

Toni stăpâneşte arta comunicării

În plus, Toni stăpâneşte bine arta comunicării, fiind excelent interlocutor.

Am simţit momentul să-l avertizez din timp de un fenomen periculos pentru credibilitatea sa în faţa publicului. Un fenomen ce-i poate afecta viitorul profesional.

Mă refer la justificarea schimbării lui Adrian Petre la pauză, împreună cu alţi doi colegi. Îi recomand ca la întrebarea mass-media în legătură cu schimbările ciudate efectuate la pauzele meciurilor să invoce „decizia staff-ului” la modul general.

Există contraargumente pentru explicaţia lui Toni Petrea şi e doar a doua partidă pe bancă, greul abia începe:

Adi Petre nu era deloc obosit aşa cum ne-a explicat, a fost foarte activ în prima repriză.

Dacă nu e doar interimar (până ajunge Reghe) şi chiar vrea să devină un bun principal, să nu mai schimbe niciodată trei jucători la pauză când echipa sa conduce pe tabelă.

Nu schimbi un jucător tânăr de naţională, deja prea mult schimbat la alte pauze, când vrei să-l transformi în milioane de euro. Mai ales într-un meci fără presiune, de vacanţă.

Înainte să ne prindem noi, se va prinde vestiarul şi o să ajungă rapid la concluzia din mandatul Vintilă, aceea că, la FCSB „nu trag toţi la aceeaşi căruţă”, a transmis Narcis Răducan prin intermediul site-ului personal.

Îată ce declara Toni Petrea la finalul meciului cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, referitor la înlocuirea lui Adi Petre după doar 45 de minute:

„Trei schimbări pentru că cei doi juniori au făcut un efort mare, se vede că încă nu sunt la un nivel mare. Cu Adi Petre la fel, a făcut o risipă de efort şi l-am simţit un pic cam obosit şi nu am vrut să riscăm o accidentare. Noi discutăm cu toţi jucătorii, am avut discuţii cu el, încercăm să găsim cele mai bune soluţii” – Toni Petrea.