O nouă tragedie în fotbalul din Argentina după Maradona! Fostul antrenor al naţionalei a murit

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 08 decembrie 2020, ora 23:08,
Sabella 2
Sabella 2

După moartea lui Diego Maradona, o nouă veste tristă a lovit iubitorii fotbalului de pe continentul sud-american.

Fostul selecţioner al Argentinei, Alejandro Sabella, a murit la vârsta de 66 de ani, după ce a fost internat în spital cu cardiopatie, potrivit ESPN Argentina.

Acesta este selecţionerul cu care Argentina lui Messi a fost aproape de a câştiga Campionatul Mondial din 2014. Sabella i-a dus pe Messi şi Compania până în finala turneului, unde au pierdut în prelungiri, scor 0-1, în faţa Germaniei, după golul reuşit de Mario Gotze.

Antrenorul a mai fost aproape de o performanţă uluitoare în 2009, pe când era antrenorul lui Estudiantes. Acesta a disputat finala Campionatului Mondial al Cluburilor împotriva Barcelonei antrenate de Pep Guardiola, şi a fost aproape de victorie, dar până la urmă a sfârşit învins de pe teren.

Catalanii s-au impus atunci cu scorul de 2-1, după ce Leo Messi a marcat golul victoriei în minutul 109.

Citeşte şi Reuşita lui Octavian Popescu la FCSB, motiv de glume pe seama tatălui! ,,Unde ai fost când s-a născut?”

campionatul mondial 2014argentinaalejandro sabellamaradonagermanairealitateamessi