O legendă stelistă e categorică: ”Iată că primim o palmă, zbang! Să nu ne păcălim!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 octombrie 2020, ora 23:40,
radoi romania

România a fost învinsă în Islanda, scor 2-1, în play-off-ul pentru EURO 2020, iar o legendă stelistă e categorică.

La Reykjavik, Islanda a condus cu 2-0 la pauză, după ‘dubla’ lui Gylfi Sigurdsson (16′, 35′). România a înscris din penalty, în minutul 63, prin Alex Maxim.

Gabi Balint (57 ani), legendă stelistă, este categoric după eșecul cu Islanda, în urma căruia România a ratat o nouă calificare la un turneu final.

Fostul mare jucător al roș-albaștrilor a bifat 34 de apariții în tricoul echipei naționale și este de părere că țara noastră are nevoie de un antrenor cu experiență pentru meciuri decisive.

”Eu cred că problema e mentală – când avem meci decisiv facem pe noi! Nu avem lideri, jucători de valoare. Nici Tătărușanu nu e lider, e un jucător tăcut în poartă, își face treaba, să nu ia gol, dar nu se implică.

Noi la Steaua, la națională, aveam 6-7 jucători care erau lideri prin jocul lor. În momentele grele știau să se adune.

Și eu mi-am luat viteză după succesul cu Austria, l-am dorit pe Rădoi, dar nu are experiență. Meciurile astea decisive trebuie gândite și doar un antrenor cu experiență poate să se gândească la ceva ce noi nu ne gândim.

Sigurdsson a făcut două faze, a decis un meci. Noi ne entuziasmăm că am bătut Austria și iată primim o palmă, zbang! Să nu ne resemnăm, dar nici să nu ne păcălim.” a declarat Gabi Balint pentru DigiSport.