O jucătoare din România a câștigat premiul WTA „Revelaţia lunii aprilie”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 mai 2018, ora 17:35,
2000px-WTA_logo_2010.svg

Ana Bogdan a fost remarcată de WTA și de către fani pentru performanțele din luna aprilie. Sportiva din Sinaia, clasată pe locul 67 în lume, a câștigat premiul “Revelaţia lunii aprilie”, după ce a fost nominalizată pentru prima dată în carieră la această distincție.

Pentru acest premiu, Ana Bogdan a concurat cu Bernarda Pera (SUA, 23 de ani, poziția 98 WTA) şi Marta Kostyuk (Ucraina, 15 ani, locul 134 WTA).

Asociația Tenisului Feminin le-a desemnat pe cele trei ca finaliste, dar fanii au decis prin vot câștigătoarea.

Ana Bogdan (25 de ani) a pătruns printre primele 100 de jucătoare a lumii la începutul acestui an, iar ascensiunea ei a fost destul de rapidă. La mijlocul lunii aprilie, românca a ajuns pe locul 66 WTA.

Două semifinale în aprilie

La începutul lunii aprilie, Ana Bogdan a ajuns în semifinalele turneului de la Monterrey (Mexic), disputat pe hard, fiind eliminată de către iberica Garbine Muguruza (locul 3 WTA), cea care a câștigat trofeul.

Apoi, românca a jucat în turneul pe zgură de la Bogota (Columbia), unde s-a oprit tot în penultimul act. Karolina Anna Schmiedlova (Slovacia, locul 86 WTA) a învins-o pe Ana Bogdan, câștigând ulterior turneul.