O jucătoare de tenis din România poate câștiga premiul WTA „Revelaţia lunii aprilie”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 02 mai 2018, ora 16:34,
ana bogdan
ana bogdan

Ana Bogdan a fost remarcată de WTA pentru performanțele din luna aprilie. Sportiva din Sinaia, clasată pe locul 67 în lume, ar putea câștiga premiul „Revelaţia lunii aprilie”, după ce a fost nominalizată pentru prima dată în carieră pentru această distincție.

Ana Bogdan (25 de ani) a pătruns printre primele 100 de jucătoare a lumii la începutul acestui an, iar ascensiunea ei a fost destul de rapidă. La mijlocul lunii aprilie, românca a ajuns pe locul 66 WTA.

Două semifinale în aprilie

La începutul lunii aprilie, Ana Bogdan a ajuns în semifinalele turneului de la Monterrey (Mexic), disputat pe hard, fiind eliminată de către iberica Garbine Muguruza (locul 3 WTA), cea care a câștigat trofeul.

Apoi, românca a jucat în turneul pe zgură de la Bogota (Columbia), unde s-a oprit tot în penultimul act. Karolina Anna Schmiedlova (Slovacia, locul 86 WTA) a învins-o pe Ana Bogdan, câștigând ulterior turneul.

Pentru distincția WTA „Revelaţia lunii aprilie”, Ana Bogdan concurează cu Bernarda Pera (SUA, 23 de ani, poziția 98 WTA) şi Marta Kostyuk (Ucraina, 15 ani, locul 134 WTA).

Asociația Tenisului Feminin le-a desemnat pe cele trei ca finaliste, dar fanii vor decide câștigătoarea. Ana Bogdan poate fi votată AICI. Rezultatele vor fi anunțate vineri, 4 mai.