O după-amiază de uitat la Mediaș! Gaz Metan nu învinge Dunărea Călărași

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 martie 2019, ora 15:06,
gaz metan
gaz metan

Gaz Metan Mediaș a remizat pe teren propriu cu Dunărea Călărași, scor 0-0, în ultima etapă din sezonul regulat al Ligii 1. Ambele echipe vor juca în play-out.

Partida a fost anostă, iar medieșenii au avut singurele șanse clare de gol.

Chamed și Rondon au semnat ocaziile primei reprize, dar portarul Calancea a fost pe fază.

În minutul 58, Gaz Metan a cerut penalty. Caiado a căzut în careu, după o fază în care Gaston Mendy l-a ținut din spate. Arbitrul Lucian Rusandru a decis că este vorba despre o simulare și i-a dat cartonaș galben lui Caiado.

În minutul 79, Rondon a fost aproape de un gol spectaculos. Atacantul medieșenilor a preluat pe piept în careu și a încercat o reluare din foarfecă laterală, dar n-a nimerit spațiul porții.

Cele mai importante faze ale partidei pot fi văzute AICI.

Gaz Metan Mediaș rămâne fără victorie în Liga 1 din 12 noiembrie 2018.

Gaz Metan: Pleşca –  V. Creţu, Diallo, M. Constantin, Cikarski – Ivanov, Aurelio – Caiado (Ely Fernandes ’58), Chamed (Yazalde ’76), Mailat (Costea ’88) – Rondon. Antrenor: Edward Iordănescu.

Dunărea Călăraşi: Calancea – Şt. Vlădoiu, Luchin, Dobrosavlevici, Mendy – Ammari, Honciu (Henderson ‘77), Bourceanu, Enache – Souda (Munteanu ’86), Ndiaye (Mapuku ’69). Antrenor: Dan Alexa.

În play-out, după înjumătățirea punctelor, Gaz Metan Mediaș va începe cu 16 puncte, iar Dunărea Călărași cu 12 puncte.