VIDEO | Nigeria – Islanda 2-0. Argentina lui Messi mai speră la calificare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 22 iunie 2018, ora 19:40,
Musa Nigeria

Argentina mai are șanse să ajungă în optimile Campionatului Mondial, asta deși sud-americanii au doar un punct după primele două etape.

Nigeria a învins-o cu 2-0 pe Islanda, după dubla lui Ahmed Musa (minutele 49 și 75), cel mai bun om al africanilor.

De altfel, atacantul de 25 de ani (al treilea marcator din istoria reprezentativei sale) este singurul nigerian cu dublă la Mondiale: Musa a reușit să puncteze de două ori într-un meci și acum 4 ani, în meciul pierdut de Nigeria cu Argentina, scor 2-3.

Nordicii au avut și ghinion

Islanda putea să revină în joc în minutul 82, însă vedeta Sigurdsson a ratat un penalty acordat după proba video.

Nordicii sunt aproape de eliminare la Campionatul Mondial, mai ales că în ultima etapă vor întâlni Croația, în timp ce Nigeria va juca o adevărată „finală” împotriva Argentinei.

ECHIPELE:

Nigeria: Uzoho – Omeruo, Balogun, Ekong, Idowu (Ebuehi ’46) – Etebo (Iwobi ‘90+1), Ndidi – Moses, Obi Mikel, Musa – Iheanacho (Ighalo ’85)

Selecţioner: Gernot Rohr

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson (Ingasson ’65), Magnusson – Gislason, Sigurdsson, Gunnarsson (Skulason ’87), Bjarnason –  Bodvarsson (Sigurdarson ’71), Finnbogason

Selecţioner: Heimir Hallgrimsson