Nicolae Dică dă vina pe gazonul prost de la Split. „Şansele rămân egale”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 10 august 2018, ora 00:25,
nicolae-dica

FCSB a remizat în deplasare cu formația croată Hajduk Split, scor 0-0, în turul trei preliminar al Europa League. Nicolae Dică, antrenorul roș-albaștrilor, s-a declarat mulţumit de rezultat, în condițiile unui gazon precar, și este încrezător în șansele de calificare.

Hajduk a dominat și a avut ocazii clare, dar FCSB putea să dea lovitura pe final, prin Olimpiu Moruțan. Vicecampioana României a trimis un singur șut pe poarta adversă.

La cum a arătat jocul, sunt mulţumit de acest rezultat. Am întâlnit o echipă foarte bună, de forţă, cu talie. Şi terenul ne-a împiedicat şi pe noi şi pe ei să încercăm să avem o posesie mai bună. Ei au jucat mai mult cu mingi lungi. Noi am avut momente de joc în care am încercat să pasăm, am reuşit şi să ne creăm o ocazie mare în minutul 90 şi ceva. Important este că nu am primit gol şi rămânem cu șanse de calificare. Un singur șut pe poartă este puțin, dar trebuie să ținem cont că jucăm în Europa League, avem adversari puternici. Sper ca în meciul retur să reuşim mai multe pe faza ofensivă. Şansele sunt egale, plecăm de la 0-0, jucăm pe teren propriu. Sper ca suporterii să vină în număr mare„, a declarat Dică, după meci, la Pro X.

Antrenorul FCSB a recunoscut că a fost nemulțumit de prestația lui Dennis Man, care a fost înlocuit la pauză cu Antonio Jakolis.

A fost un joc nu foarte bun din partea lui Man şi am decis să-l introduc pe Jakolis, pentru că este un jucător de viteză. Am văzut că cei de la Hajduk stăteau cu linia de patru fundași mai sus și am încercat să jucăm cu mingi în spatele fundașilor, pentru că sunt lenți„, a mai spus Nicolae Dică la Pro X.

Momcilovici şi Bălaşa, out pentru meciul retur

Nicolae Dică a anunțat că Marko Momcilovici și Mihai Bălașa sunt indisponibili pentru partida retur, din cauza unor accidentări.

Momcilovici a fost înlocuit în minutul 45 cu Junior Morais. Bălașa s-a resimțit pe finalul reprizei secunde, dar FCSB nu mai avea nicio înlocuire disponibilă.

Avem o problemă mare, pentru că l-am pierdut pe Marko, l-am pierdut şi pe Bălaşa. După cum știți, nu avem mulți jucători pe poziția de fundaș central. Bălaşa abia mergea după joc, se pare că are o entorsă. Necesară aducerea unui fundaş a fost de la începutul pregătirii, pentru că avem doar doi fundaşi centrali„, a precizat antrenorul FCSB.

Returul va avea loc joia viitoare, pe Arena Națională din Capitală.