Nici de data asta! FC Botoșani rămâne fără victorie în fața FCSB. Roș-albaștrii au egalat CFR Cluj

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 16 decembrie 2018, ora 19:39,
botosani fcsb main

FINAL DE MECI: FC Botoșani rămâne fără victorie în fața FCSB. Roș-albaștrii au 7 victorii din 7 la Botoșani.  Au marcat Golofca (23) / Gnohere (14) , Filip (38), Rusescu (86).

FCSB a egalat CFR Cluj la puncte (40), însă campioana are un meci mai puțin disputat. Cel de mâine, de la ora 20.00, în deplasare, la FC Viitorul.

UPDATE 21.47: GOOOOL FCSB! Rusescu marchează golul al treilea al roș-albaștrilor. Întâi, Moruțan a trimis puternic, portarul Fraisl a respins, iar balonul a ajuns la Rusescu. Atacantul FCSB a trimis elegant, cu boltă, în plasă. FC Botoșani – FCSB 1-3, min 86.

UPDATE 21.40: A intrat și Moruțan la FCSB. Nicolae Dică l-a trimis în teren în locul lui Coman.

UPDATE 21.34: O nouă schimbare la Botoșani. Iese Rodriguez și intră Ongenda.

UPDATE 21.29: BARĂ FC Botoșani! Intrat în minutul 67, în locul lui Trujic, Mihai Roman II a pătruns senzațional pe partea dreaptă și a scos perfect la Rodriguez! Șutul violent al acestuia a zguduit bara transversală! În minutul 66, FCSB a făcut cea de-a doua schimbare. A ieșit Gnohere și a intrat Rusescu.

UPDATE 21.16: Jucătorii Botoșaniului luptă pentru fiecare minge. Fotbaliștii lui Ciobotariu cer publicului să-i încurajeze.

UPDATE 21.10: FCSB a efectuat prima schimbare la pauză. Benzar a ieșit din cauza unor probleme medicale și a intrat Roman.

UPDATE 20.41: FSCB lovește din nou! GOOOOOL Filip! Roș-albaștrii conduc pe tabelă după o nouă gafă a gazdelor. Karaboue greșește în apropierea careului, mingea ajunge la Filip, care înscrie în minutul 38! FC Botoșani – FCSB 1-2!

VEZI FAZA GOLULUI AICI

UPDATE 20.26: GOOOOOOL Botoșani! Gazdele reușesc egalarea prin Golofca! Fotbalistul trimis înapoi la Botoșani de Gigi Becali se răzbună în minutul 23! Golofca l-a driblat spectaculos pe Stan și a înscris cu un șut în cross.

UPDATE 20.15: GOOOOOL FCSB! Roș-albaștrii deschid scorul prin Gnohere. Atacantul a îndeplinit o simplă formalitate, după ce Benzar i-a pasat din lateral, pe sub portar (min 14).

UPDATE 20.10: Ratare mare FCSB! Soiledis a greșit, mingea a ajuns la Tănase, , care i-a pasat lui Coman. Acesta a trimis peste poartă, de la marginea careului mic!

UPDATE 20.03: Ilie Năsatse a dat simbolic lovitura de start a meciului. A început partida. Terenul se prezintă în condiții bune.

UPDATE: 19.41: Lovitura de start a partidei va fi dată de Ilie Năstase.

Înaintea meciului se va ține un moment de reculegere pentru foștii steliști Firu Smarandache și Mircea Petescu, decedați ieri, respectiv azi, anunță gsp.ro. Se împlinesc și 10 ani de la trecerea în neființă a fostului portar Ion Bordeanu, tatăl fotbaliștilor Valeriu Bordeanu (Steaua, Rapid, Unirea Urziceni, Dinamo) și Alin Bordeanu (FC Botoșani, Victoria Brănești).

Partida FC Botoșani – FCSB se dispută la ora stabilită, 20.00. Pe teren a fost întinsă o prelată, încă de vineri, înainte de ninsoare.

Oficilialii echipei moldovene au dat asigurări că gazonul se află în stare bună.

”Terenul arată bine, am scos folia acum o jumătate de oră și se prezintă în condiții bune. Am dat drumul, de câteva zile, și la instalația de încălzire, pentru că ne-am dorit ca suprafața de joc să nu fie înghețată. Bine, nici nu a fost foarte frig aici. Mai este puțină gheață pe margine, dar nu vor fi probleme.

Adevărat, vreau să câștig în fața celor de la FCSB, dar asta nu înseamnă să caut acum soluții din afara fotbalului. De aceea am dorit ca totul să arate foarte bine”, a spus finanțatorul Botoșaniului, Valeriu Iftime, într-o intervenție la TV Digi Sport, după ora 19.00.