Naționala României nu i-a impresionat pe englezi: „Lipsă de calitate în a doua repriză”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 23 martie 2024, ora 16:28,
Dennis Man
Dennis Man

Naţionala de fotbal României a remizat pe teren propriu, 1-1, cu Irlanda de Nord, într-un amical disputat pe Arena Națională din Bucureşti.

Lipsă de calitate în a doua repriză”, a scris BBC după România – Irlanda de Nord 1-1

Oaspeţii au deschis scorul prin Jamie Reid, în minutul 7, după un contraatac pornit de la Conor Bradley.

„Tricolorii” au reuşit egalarea în minutul 24, când Dennis Man a preluat în careu şi a tras puteric, învingându-l pe portarul nord-irlandez Conor Hazard.

Reputata publicație engleză BBC a analizat meciul și a scos în evidență faptul că golul Irlandei de Nord a fost marcat de un debutant, deși pe 15 iulie va împlini 30 de ani, care evoluează în liga a treia din Anglia.

Meci egal la București, un rezultat corect după un act secund sub așteptări. Jamie Reid a deschis scorul la debutul pentru Irlanda de Nord, iar Dennis Man a egalat pentru România.

Niciuna dintre cele două formații nu a mai creat prea multe în a doua repriză, însă Irlanda de Nord este mulțumită de rezultat ținând cont de echipa tânără trimisă în teren și de forma bună traversată de România.

O lipsă de calitate în a doua repriză, în special din partea formației gazdă”, au notat jurnaliștii de la BBC.