Naționala lui Rădoi, criticată după ultimele meciuri: „Nu mă aşteptam niciodată să fim atât de slabi!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 19 noiembrie 2020, ora 11:07,
echipa nationala 2

România a remizat cu Irlanda de Nord la Belfast, scor 1-1, și a prins ultimul loc din urna a doua valorică pentru tragerile la sorți ale Campionatului Mondial din 2022!

Prima reprezentativă a României a reușit să își îndeplinească obiectivul după meciul contra Irlandei de Nord, și anume repartizarea în cea de-a doua urnă valorică la tragerile la sorți pentru Campionatul Mondial din 2022.

Cu toate acestea, fostul fotbalist, Basarab Panduru, a criticat în termeni duri prestația naționalei României din ultimele meciuri și este de părere că meciul cu Irlanda de Nord a fost unul extrem de slab și singura realizare a fost cea din care Eric Bicfalvi a restabilit egalitatea.

„Nimeni nu se aştepta după ce ai văzut echipa asta din primul meci să se ajungă la meciul 6, meciul 8, de fapt. În meciul 8 să ajungi la echipa asta. Hai să fim corecţi, să nu mai facem 3-4-3, că nu jucăm… Camora e fundaş stânga, Creţu dreapta, hai să o facem cu 5 pe fund ca să fie corectă. 5-2-3, cam aşa arată echipa noastră. Că voiai tu pe faza de atac Camora şi Creţu să se transforme în nişte mijlocaşi, e altă poveste.

Nu mă aşteptam niciodată să ajungem la ultimul meci şi să fim atât de slabi, am jucat un singur minut, minutul 81, când Tănase face acţiunea pe partea stângă, centrează, lui Bicflavi îi vine mingea, mai mult sub el, cu şut, bagă mingea la colţul scurt unde pleacă portarul.  Am jucat un singur minut în meciul asta.

După meciul cu Austria, despre care trebuie să discutăm, noi am jucat tot mai puţin, ajungând la ultimul meci să jucăm un minut. Culmea e că ne-a ajuns un minut să terminăm pe locul 20 şi implicit în urna 2!”, a spus Basarab Panduru pentru Telekom Sport.

România a terminat pe poziția a treia în grupa din Liga Națiunilor, sub Austria și Norvegia, iar ultimul loc a fost ocupat de adversara de aseară, Irlanda de Nord.

„Tricolorii” au obținut accederea în cea de-a doua urnă valorică pentru tragerile la sorți ale Campionatului Mondial din 2022 și după victoria Serbiei în fața Rusiei, scor 5-0.