Națională de handbal feminin a ratat calificarea în semifinalele Mondialului de tineret

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 11 iulie 2018, ora 19:18,

Echipa națională de handbal feminin a României a pierdut meciul cu reprezentativa Ungariei, scor 26-31, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial U20 de la Debrecen.

‘Tricolorele’ au condus la pauză cu 17-14.

Pentru România au marcat Raluca Petruş (7 goluri), Sorina Tîrcă (7), Andreea Tecar (7), Alexandra Badea (3) și Teodora Popescu (2).

România: Lung, Kelemen, Hosu – portari; Nichitean, Severin, B. Berbece, Badea, Stîngă, Tîrcă, Mihart, Popescu, Petruş, Marin, Banciu, Popa, Tecar.

Ungaria: Hlogyik, Bino, Suba – portari; Pasztor, Szabo, Marton, Tovizi, Giricz, Lakatos, Klujber, Fodor, Kuti, Kacsor, Hafra, Faluvegi.

Jucătoarele antrenate de Gheorghe Tadici vor continua competiția, cu meciurile de clasare pe locurile 5-8, la 13 şi 14 iulie.

Celelalte meciuri din sferturile Campionatului Mondial U20 sunt Rusia – Olanda, Norvegia – Franţa şi Coreea de Sud – Danemarca.

sferturi de finalacampionatul mondialtineretinfrangereromaniaungariahandbal feminin