Nantes – Montpellier, finala surpriză a Ligii Campionilor la handbal masculin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 27 mai 2018, ora 14:08,
EHF
EHF

Formațiile franceze Nantes și Montpellier se vor înfrunta în finala Ligii Campionilor la handbal masculin. Nantes a trecut de Paris Saint Germain cu scorul de 32-28, iar Montpellier a eliminat deţinătoarea trofeului, Vardar Skopje, scor 28-27.

Înaintea semifinalelor din Final Four-ul de la Koln (Germania), Nantes și Montpellier porneau cu a doua șansă.

Nantes a dominat categoric partida cu PSG, grație formei excepționale a jucătorilor Tournat și Lazarov, care au înscris câte opt goluri. La pauză, Nantes a condus cu 17-14.

Meciul Vardar – Montpellier a fost echilibrat, fiind înregistrată o diferență de 1-2 goluri pe aproape toată durata acestuia. Montpellier a avut 14-11 la pauză, dar macedonenii au egalat la 27 cu un minut şi 40 de secunde înainte de final.

Finala Ligii Campionilor, Nantes – Montpellier, va avea loc duminică, de la ora 19.00.

În ediția actuală a campionatului Franței, Montpellier s-a clasat pe locul doi, după PSG, iar Nantes a ocupat poziția a treia a ierarhiei. Montpellier a câștigat ultimele două confruntări cu Nantes.

Finala mică a Final Four-ului Ligii Campionilor, PSG – Vardar, se va disputa la Koln de la ora 16:15.