Nadal, ‘Prințul’ de la Monte Carlo! Al 11-lea titlu pentru iberic în Principat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 22 aprilie 2018, ora 17:30,
rafael-nadal

Tenismenul spaniol Rafael Nadal, liderul clasamentului mondial, a câștigat finala turneului de Masters Series de la Monte Carlo, jucat pe zgură, după ce l-a învins categoric pe japonezul Kei Nishikori, locul 36 ATP, scor 6-3, 6-2.

Partida a durat o oră și jumătate. Nadal a arătat un singur moment de slăbiciune, în al treilea game al meciului, când și-a pierdut serviciul, apoi a oferit o lecție de tenis pe suprafață lentă, atât în ofensivă, cât și în defensivă.

Spaniolul în vârstă de 31 de ani a reușit 20 de lovituri direct câștigătoare, în timp ce niponul de 28 de ani a înregistrat doar 12. La capitolul erori neforțate, Nishikori a stat mai bine, 19, față de cele 21 comise de către Nadal.

Nadal cucerește al 11-lea titlu din carieră la Monte Carlo și al treilea consecutiv. Primul trofeu în Principatul Monaco a venit în 2005, când a trecut în patru seturi de argentinianul Guillermo Coria.

În sezonul trecut, Rafael Nadal a pierdut un singur meci pe zgură din 25 jucate. În întreaga carieră, sportivul născut la Mallorca a câștigat peste 90% dintre partidele disputate pe zgură.

Câștigătorul turneului de la Monte Carlo primește 1.000 de puncte în clasamentul ATP și un cec în valoare de 935,385 de euro.