Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 octombrie 2020, ora 20:26,
U21 romania
U21 romania

România U21 a pierdut meciul cu Ucraina U21 din preliminariile EURO 2021.

”Tricolorii” mici au fost învinși la Kiev, scor 0-1. Buletsa a marcat golul decisiv, în minutul 79, dintr-un penalty controversat.

”Centralul” a dictat lovitură de la 11 metri după ce Tsiaishvilli a simulat în careu, în urma unui duel cu Marius Marin.

Chiar dacă a fost învinsă, naționala de tineret a avut ocazii importante pe stadionul ”Obolon Arena”. Dennis Man a avut un gol anulat, iar Pașcanu a lovit bara în ultimele 10 minute.

Echipa de start trimisă pe teren de Mutu: Vlad – Haruț, Pașcanu, Virgil Ghiță, Opruț – Darius Olaru, Marin, Ciobanu – Dennis Man, Valenrin Costache, Mățan

UNDER 21 | Ei sunt tricolorii pe care mizăm în această seară, la Kiev!? bit.ly/U21spreEURO2021#LuptamImpreuna

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Vineri, 9 octombrie 2020

În urma acestui rezultat, România rămâne pe locul 2 în grupa 8, cu 16 puncte.

UNDER 21 | Plecăm fără puncte de la Kiev, dar visul pentru EURO 2021 continuă! #LuptamImpreunaUcraina U21 ?? – ?? România U21 (1-0) #HaiRomania ? bit.ly/U21spreEURO2021

În următoarele două meciuri, ”tricolorii” mici vor juca cu Malta și Danemarca, liderul grupei. Ambele partide se vor juca în România.