Mutu a salvat-o pe FC Voluntari de la retrogradare! Succes la loviturile de departajare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 13 iunie 2018, ora 21:04,
Adrian Mutu
Adrian Mutu

FC Voluntari a rămas cu emoții în Liga 1! Ilfovenii au trecut în dublă manșă de divizionara secundă Chindia, la loviturile de departajare.

După victoria cu 1-0 din tur, Voluntariul a avut o bară încă din start, prin Benzar, însă Chindia a echilibrat partida, iar în minutul 68 a dat lovitura prin Denis Ciobotariu, fiul fostului mare internațional Liviu Ciobotariu.

Gazdele nu au dat niciun gol

S-a ajuns în prelungiri, acolo unde ilfovenii au fost mai proaspeți. Totuși, Chindia a rezistat și a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde însă echipa din Târgoviște a ratat toate loviturile.

Leasă a marcat golul decisiv, iar FC Voluntari va juca și în sezonul viitor al Ligii 1.

Echipele de start:

Chindia: Aioanii – Martac, D. Ciobotariu, Vătavu, Dumitraşcu – Neguţ, Rogoveanu, L. Mihai, Cr. Stoica – D. Florea, Cherchez.

FC Voluntari:  Mincă – Leasă, Balaur, Horj, Bucurică – Novac, Răuță, Căpățână, Marinescu, D. Benzar – Ad. Bălan.