Monica Niculescu, eliminată în primul tur la Openul Statelor Unite

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 28 august 2018, ora 22:37,
Monica Niculescu-US Open

Monica Niculescu (locul 62 WTA) a pierdut meciul cu israelianca Julia Glushko (locul 162 WTA), scor 6-3, 5-7, 4-6, în runda inaugurală la US Open.

Glushko a avut probleme medicale în setul doi, fiindu-i aplicat un bandaj la picior.

Partida a durat două ore și 40 de minute, iar românca a condus în setul decisiv.

Monica Niculescu a pierdut, deși a câștigat mai multe puncte decât adversara (raport 96-95). Diferența s-a făcut în privința șanselor de break speculate: Niculescu a cedat serviciul de șapte ori, iar Glushko de șase ori.

Julia Glushko (28 de ani) a venit din calificări la US Open și va juca în turul doi împotriva japonezei Naomi Osaka (locul 19 WTA).

În ultimii doi ani, Monica Niculescu (30 de ani) a ajuns până în turul 3 la US Open.

Pentru prezenţa pe tabloul principal, Niculescu va primi 54.000 de dolari şi 10 puncte WTA.