Momentul schimbării pentru Stoican! „E o victorie de moral” | Situația lui Laurențiu Rus

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat sâmbătă, 10 noiembrie 2018, ora 18:52,
FLAVIUS STOICAN

Antrenorul Politehnicii Iași, Flavius Stoican, nu și-a ascuns bucuria după victoria din deplasare cu Astra Giurgiu, scor 2-1. După ce au lăsat în urmă o serie neagră de cinci înfrângeri, moldovenii vor să se apropie de play-off.

Ieșenii au câștigat la Giurgiu cu 2-1, deși au jucat în inferioritate numerică din minutul 41 și au fost conduși la pauză. (VIDEO)

La noi, atmosfera în cadrul clubului e bună. E o victorie de moral, sunt sigur că jucătorii mei vor avea o cu totul altă încredere după ce am întors acest rezultat. Cu toţii ne gândim să scoatem echipa din zona în care ne aflăm.

Panţîru, Platini, Andrei Cristea şi cei trei de la mijloc au depus un efort foarte mare. Nu am renunţat să credem că putem să învingem. Am crezut că putem să marcăm gol şi am intrat montaţi de la pauză. Am avut nervii tari, le-am transmis încredere la pauză fotbaliştilor„, a spus Stoican la DigiSport.

Antrenorul Politehnicii Iași a vorbit și despre situația fundașului Laurențiu Rus, aflat în centrul unui scandal de proporții după ce l-a lovit pe Valentin Mihăilă de la Universitatea Craiova.

„Laurenţiu Rus a venit din proprie iniţiativă să spună că, dacă nu mai e dorit, e dispus să rezilieze contractul” a declarat Flavius Stoican.

După 15 etape din Liga 1, Politehnica Iași ocupă locul 8, cu 17 puncte.