Moment ratat pentru Petrolul! FC Argeș câștigă în Arena Lupilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 10 aprilie 2019, ora 19:55,
petrolul u cluj 1 (1)

Petrolul a ratat un moment important în lupta pentru promovare. Ploieștenii au pierdut pentru prima dată pe teren propriu în acest sezon, 1-2 cu FC Argeș.

FC Argeș a deschis scorul în minutul 5. Panait a șutat senzațional, de la 25 de metri, după o respingere greșită a petroliștilor, mingea s-a dus în bara laterală, iar Buhăescu, fost jucător la Petrolul, a înscris din câțiva metri.

Fără presiunea obiectivului, piteștenii au jucat dezinvolt. Același Buhăescu a ratat de puțin ținta, cu un șut în cross, fază la care avea varianta mai bună a unei pase la un coechipier.

Petrolul antrenat de Gigi Mulțescu nu seamănă însă cu Petrolul dinaintea venirii celui supranumit Smurd.

Galben-albaștrii n-au resimțit șocul primirii golului decât pentru scurtă vreme, iar replica a venit rapid!

În minutul 11, lupii au reușit egalarea prin Robert Moldoveanu. Ca și Buhăescu, atacantul Petrolului a fost pe fază și a reluat în plasă mingea respinsă în față de portarul Grecu, după șutul lui Saim.

În ciuda jocului ofensiv realizat de Petrolul, care a produs multe faze în careul celor de la FC Argeș, la pauză s-a intrat la egalitate, 1-1.

În repriza secundă însă, ploieștenii n-au mai fost la fel de inspirați.

FC Argeș a profitat și, ieșită din corzi, a început să pună presiune. În cele din urmă,  jucătorii Petrolului s-au văzut din nou conduși pe tabelă.

Cătălin Barbu, fotbalist de 19 ani, a șutat violent din interiorul careului mare, pentru 1-2, în minutul 56.

Până la final, Petrolul a alergat după egalare, iar în ultimul sfert de oră a închis-o pe FC Argeș în propria treime.

Lupii au rămas însă fără gol în repriza secundă. Piteștenii au câștigat cu 2-1, iar Petrolul a ratat un moment important în lupta pentru promovare!

Petrolul: C. Lungu – Borţa, L. Cazan, Bucşa, Ţigănaşu – M. Chindriş (N. Popescu 81), Kozoronis (Rusu 70′) – Şaim, Marinescu (Ștefănescu 90), Moldoveanu – Arnăutu. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

FC Argeş: Grecu – D. Oancea (Hreniuc 88), Vişa, Turda, Tofan – Năstăsie (Buleică 72), Panait, R. Costin,  Şerban, Barbu (Florescu 63′) – Buhăescu. Antrenor: Augustin Eduard.