Moment istoric pentru CFR Cluj! Damjan Djokovic: ”Sunt mândru de echipa asta”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 12 decembrie 2019, ora 22:46,
Damjan Djokovic cfr cluj

CFR Cluj s-a calificat în 16-imile Europa League, după ce a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), campioana Scoţiei, Celtic Glasgow, în etapa a șasea a grupei E.

Damjan Djokovic a marcat golul doi al CFR-ului, în minutul 70. A fost primul gol al croatului pentru campioana României în acest sezon.

”Sincer a fost foarte greu. Când joci un meci în care și un punct e suficient, nu știi dacă trebuie să ataci 100% sau trebuie să aștepți adversarul. Am făcut un meci bun, am câștigat împotriva unei echipe foarte mari. Sunt mândru de echipa asta.

Noi am jucat împotriva lor și știm cum vor fi în repriza a doua. Am câștigat, asta e cel mai important. A fost un gol pe care l-am așteptat de mult timp. A venit într-un moment foarte important, sunt fericit.

Sincer, după toată campania de calificare, orice adversar e binevenit. Cred că avem un grup cu experiență mare, în ultimii doi ani și jumătate am făcut o treabă foarte bună, și în campionat și în Europa”, a spus Djokovic.

CFR Cluj a stabilit un record de puncte în competițiile europene pentru echipele românești – 12.

• 6,2 milioane de euro a şi-a asigurat CFR Cluj până acum din participarea sportivă în cupele europene (fără market pool)