Mirel Rădoi anunță schimbări în primul „11”! „Austria este favorita grupei!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 septembrie 2020, ora 22:18,
Mirel-Rădoi
Mirel-Rădoi

Mirel Rădoi (39 de ani), selecționerul echipei naționale a României, a declarat la conferința de presă dinaintea meciului cu Austria că va opera unele modificări în garnitura de start a naționalei noastre față de meciul cu Irlanda de Nord.

Selecționerul a declarat că se așteaptă la un meci complicat, deoarece adversarii de mâine seară sunt favoriți la câștigarea grupei.

„Vom avea câteva schimbări pentru a evita problemele. La fel cum bine știam că Irlanda de Nord marchează foarte multe goluri în ultimele 15 minute, așa Austria marchează goluri în începuturile de repriză și chiar și pe final. Putem fi în dificultate, dacă nu aducem jucători cu prospețime”, a spus Mirel Rădoi la conferința de presă.

Austriecii, favoriți la câștigarea grupei

„Austria este cea mai bună echipă și favorita grupei. Are un antrenor foarte experimentat, cu o rată de succes foarte mare. La baza succesului său am văzut că stă entuziasmul, ceea ce vrem și noi să transmitem jucătorilor.

Am văzut foarte multe partide zilele astea și vă spun sincer că nicio echipă nu a putut meține ritmul pe care l-a avut Austria cu Norvegia. Vom întâmpina dificultăți mâine seară dacă nu știm la ce să ne așteptăm. Ca nivel al intensității, putem avea o problemă cu Austria”, a mai spus Rădoi.

România va întâlni, luni, la Klagenfurt, de la ora 21.45, echipa Austriei, în etapa a doua a Grupei I a Diviziei B a Ligii Naţiunilor.