Mircea Lucescu, într-un moment dificil. Care sunt planurile selecționerului Turciei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 noiembrie 2018, ora 17:28,
Mircea Lucescu

Selecționerul echipei naționale a Turciei, Mircea Lucescu, a avut un discurs echilibrat după înfrângerea cu Suedia din Liga Națiunilor. Turcia a retrogradat în al treilea eşalon al competiţiei.

La Eskişehir, Suedia s-a impus cu 1-0, grație reușitei lui Granqvist din penalty, în minutul 71. Deși Turcia a avut o posesie superioară, gazdele au trimis doar trei șuturi pe poartă.

Turcia a strâns doar trei puncte într-o grupă cu Suedia și Rusia – grupa 2 din League B.

În prima repriză am avut trei ocazii clare de gol. În repriza a doua am văzut că fotbaliştii care nu joacă la echipele lor de club nu au rezistat. Dacă ar fi avut jocuri la echipele de club, nu ar fi fost astfel. Nu am rezistat, iar adversarii au profitat de acest lucru. Continuăm să clădim o echipă. Astăzi am avut trei jucători de 21 de ani.

Adversarul a fost foarte puternic. Noi nu am făcut faţă fizic. Trebuie ca jucătorii noştri să fie de acum încolo titulari la echipele lor de club. Sper ca Cenk şi Caglar să înceapă să joace la echipele lor. Jucăm marţi un amical cu Ucraina. Voi încerca alţi noi tineri jucători. Dacă voi decide că trebuie să tragem linie după acest amical, o voi face„, a spus Mircea Lucescu la finalul partidei.

Jurnaliștii turci au boicotat conferința de presă a tehnicianului român, fiindu-i adresată o singură întrebare. Un jurnalist a precizat că a luat această decizie întrucât Lucescu „oricum găsește o scuză pentru orice”.

Suporterii turci îi cer demisia lui Mircea Lucescu (73 de ani). Turcia a pierdut toate meciurile jucate pe teren propriu.