Mircea Lucescu explică parcursul perfect al Rusiei la Cupa Mondială: „Joacă foarte bine pe contraatac”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 20 iunie 2018, ora 12:27,
Mircea-Lucescu

Rusia este virtual calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale pe care o găzduiește, după două victorii în grupa A. Mircea Lucescu, fost antrenor la Zenit Sankt Petersburg, a declarat că rușii au fost favorizați de programul competiției și pot ajunge în sferturile de finală.

Marți, naționala antrenată de către Stanislav Cherchesov a învins reprezentativa Egiptului, 3-1. Rusia a marcat deja opt goluri la această Cupă Mondială, două reuşite în plus decât a înscris la ultimele două ediţii de Mondial la care a participat (2002 şi 2014).

După mai multe rezultate negative, a venit acel meci cu Arabia Saudită. Au fost favorizaţi şi de program, care a fost făcut în favoarea lor, pentru a duce campionatul cel puţin până în sferturile de finală sau în semifinale. Dacă nu, campionatul nu mai are importantă pentru suporterii ruşi. Aşa a fost peste tot. Dar ei au şi arătat bine, au făcut un joc bun. E adevărat că Arabia Saudită venea după un rezultat cu Germania care a stimulat-o să joace ofensiv şi au lăsat spaţii mari în apărare, de care ruşii au profitat. Ei joacă foarte bine pe contraatac. Să vedem în următoarele jocuri„, a spus Mircea Lucescu la DigiSport.

Rusia este matematic calificată în optimi dacă Uruguay va învinge miercuri pe Arabia Saudită, un rezultat foarte probabil.