Mircea Lucescu, dezamăgit după înfrângerea cu Rusia. „Au fost erori incredibile la goluri”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 08 septembrie 2018, ora 14:44,
Mircea-Lucescu

Echipa națională a Turciei, pregătită de către Mircea Lucescu, a debutat cu o înfrângere în Liga Națiunilor, 1-2 acasă cu Rusia. Lucescu a dat vina pe faptul că jucătorii turci nu sunt titulari la echipele de club.

La Trabzon, Rusia a deschis scorul în minutul 13, prin Denis Cerișev. Serdar Aziz a egalat în minutul 41, dar Artem Dziuba a punctat imediat după pauză (49′).

Turcii au făcut o primă repriză slabă, dar au dominat autoritar în partea a doua (posesie 70%, 5-1 raportul șuturilor pe poartă).

Problema nu e de a pierde sau a nu pierde. Trebuie să construim o echipă și nu e ușor. E dificil să formezi o națională competitivă când jucătorii nu sunt folosiți la cluburile noastre. Asta e problema. La ruși, toți au evoluat week-end-ul trecut. Nu și la noi.

Au fost erori incredibile la goluri. Este adevărat că la primul gol, Sener a fost împins de Dziuba, experiența rusului fiind decisivă. La al doilea gol, care a fost stupid, am ieșit la ofsaid, iar eu nu le cer niciodată asta jucătorilor.

Insistăm cu acești jucători, pentru că nu avem alții. Însă repriza a doua a fost bună. Au fost patru-cinci ocazii clare, am fi marcat dacă nu ne-am fi pripit și dacă Lunev, promovat de mine la Zenit, nu ar fi apărat extraordinar. Să luăm această repriză ca referință și de aici să dezvoltăm jocul.

Păcat că am pierdut. Trebuie răbdare, este o echipă nouă. Eu am încredere în această echipă. Jocul nostru e tehnic, nu fizic. Nu suntem atât de agresivi pe cât aș vrea în ambele faze ale jocului„, a spus Mircea Lucescu după meci.

Luni, Turcia joacă în Suedia al doilea meci din Liga Națiunilor. Doar Rusia, Turcia și Suedia alcătuiesc grupa 2 din Seria B.

A fost a treia partidă la rând fără victorie pentru Mircea Lucescu (73 de ani), care antrenează Turcia din luna august a anului trecut.