Mircea Lucescu, acuzat direct de blat! „A venit la noi în vestiar și a început!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 08 ianuarie 2020, ora 15:05,
mircea-lucescu-ofertat-de-santos

Ioan Sdrobiș (73 de ani) a dat detalii despre meciul Oțelul Galați – Dinamo, 3-3, în care Rodion Cămătaru a dat trei goluri pentru a lua „Gheta de Aur”, trofeu care ulterior a fost retras.

Cămătaru avea să fie, la finalul campionatului, golgheterul Europei, cu 44 de goluri. A dat 14 în ultimele patru etape, trei cu Galațiul.

Antrenor atunci la Oțelul, Ioan Sdrobiș, a povestit, la GSP LIVE, cum s-a făcut aranjamentul.

Eu am respect față de antrenorul Lucescu după vârsta de 55 de ani. Din momentul ăla a devenit antrenor. Cât a fost la noi în țară, să mă ierte Dumnezeu…

Îmi amintesc că îmi trebuiau două puncte la Oțelul cu Dinamo. Vasile Ianul (președintele lui Dinamo) și cu el au zis să facem 3-3, să dea Cami trei goluri (Rodion Cămătaru). Am zis: «Bun!». Știam că dacă vin cu presiune, nu aveam nicio șansă. Șerban Necșulescu, arbitrul, ne-a spus: «Dacă nu faceți 3-3, vă bat cu 2-0 și v-am retrogradat!» Dacă trăiește, întrebați-l! Nouă ne trebuia victoria.

I-am zis lui Vasile Ianul: «Bă, spune-i lui Mircea. Să fie 4-3, 6-5, 7-6, să dea ăla șase goluri, dar noi trebuie să câștigăm, bă băiatule!». Ăsta e unul din alea trei meciuri din viața mea pe care nu pot să le uit. N-am cum!

Ei au zis că nu se poate. Trebuia să facem 3-3. Ei făceau socoteala să scape Jiul pentru că acolo aveau jucători dați de la Dinamo.

Au zis că nu putem să batem noi. Am intrat înapoi în vestiar, s-a întârziat meciul zece minute. Am zis: «Bă băieți, ce facem?» Parcă îl văd și acum pe Viorel Anghelinei: «Hai, bre nea Nelu, să facem așa!». Îi spun directorului nostru să le spună că facem. Și vine Mircea (n.red. – Lucescu) în vestiar la noi, cu vreo trei jucători de la ei, și începe: «Dă Cămătaru în minutul 1, dă ăla în minutul 10…». I-am zis: «Bă, tu vrei să mai facem 3-3…!?».

I-am zis eu mai multe atunci, dar la final i-am zis atât: «Să dea Dumnezeu în viața ta profesională să nu mori până nu ai nevoie de un punct și să nu-l obții». Am făcut 3-3, dar și-a dat lumea seama. Erau 30.000 de oameni în tribune. Apoi, a plecat afară și a retrogradat cu Pisa, cu Brescia, cu Reggiana”, a spus Sdrobiș la GSP Live.