Mihaela Buzărnescu și Heather Watson au pierdut finala de dublu la Nottingham

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 iunie 2018, ora 16:08,
Buzarnescu-Watson2

Mihaela Buzărnescu și britanica Heather Watson au ratat câștigarea turneului pe iarbă de la Nottingham, după ce au fost învinse în finală de perechea Alicja Rosolska/Abigail Spears (Polonia/SUA), scor 3-6, 6-7 (5).

Partida a durat o oră și 26 de minute. Buzărnescu și Watson au început bine, au condus cu 3-0, apoi n-au mai reușit să câștige niciun game timp de aproape 30 de minute. În setul secund, românca și britanica au avut din nou avantaj, 3-1, dar Rosolska și Spears au egalat la trei și s-au impus în tie-break cu 7-5.

Pentru parcursul de la Nottingham, Mihaela Buzărnescu și Heather Watson vor primi 6.400 de dolari și 180 de puncte în clasamentul WTA.

Mihaela Buzărnescu (30 de ani) a disputat cea de-a treia finală la dublu din carieră (toate în 2018). Românca a câștigat turneul pe zgură de la Strasbourg, alături de Raluca Olaru, și a pierdut în ultimul act la Praga, alături de Lidziya Marozava.

Buzărnescu, votată recent revelaţia lunii mai în circuitul mondial, se află la cea mai bună clasare din carieră atât la simplu (locul 30 WTA), cât și la dublu (locul 41 WTA).