Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul doi la Eastbourne

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 25 iunie 2018, ora 16:55,
Buzarnescu2
Buzarnescu2

Mihaela Buzărnescu (locul 28 WTA) a câștigat meciul cu sportiva chineză Shuai Peng (38 WTA), scor 5-7, 6-2, 6-1, în primul tur al turneului pe iarbă de la Eastbourne, Marea Britanie.

Partida a durat două ore. Românca a avut un singur moment de slăbiciune, la mijlocul primului set. Mihaela a făcut break la 4-3, apoi a cedat de două ori serviciul și implicit setul.

În seturile 2 și 3, Buzărnescu a servit impecabil și nu i-a oferit adversarei nicio șansă de break. În actul decisiv, Peng a câștigat un singur punct la retur.

În runda următoare, Mihaela Buzărnescu (30 de ani) va juca împotriva olandezei Kiki Bertens (26 de ani, locul 20 WTA).

Bertens participă pentru prima dată la Eastbourne și nu a înregistrat rezultate notabile pe iarbă de-a lungul carierei.

Mihaela Buzărnescu a avut evoluții foarte bune pe iarbă în acest an, ajungând în sferturile de finală la Nottingham și în semifinale la Birmingham.

Mihaela Buzărnescu, votată ‘revelaţia lunii mai’ în circuitul mondial, se află la cea mai bună clasare din carieră, locul 28 WTA.

„Voi câștiga Wimbledon-ul”

Buzărnescu a vizitat o expoziție a Muzeului Wimbledon Lawn Tennis din Nottingham și a declarat că va câștiga turneul de la Wimbledon.

Românca s-a fotografiat cu o replică a trofeului și a constatat că are aceeași măsură la picior precum americanca Venus Williams, fostă campioană la Wimbledon.