Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturi la San Jose

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 02 august 2018, ora 23:57,
buzarnescu-san jose

Mihaela Buzărnescu (locul 24 WTA) a câștigat meciul cu americanca Amanda Anisimova (locul 198 WTA), scor 7-5, 2-6, 6-1, în optimile de finală ale turneului de la San Jose.

Partida a durat o oră și 49 de minute. Românca a avut probleme împotriva unei jucătoare de 16 ani și a dat multe semne de nervozitate.

Buzărnescu a condus cu 2-0 în setul doi, dar Anisimova a câștigat șase game-uri la rând și a egalat situația la seturi, moment în care Mihaela și-a pierdut concentrarea și a izbucnit în lacrimi.

În timpul pauzei dinaintea setului decisiv, Mihaela Buzărnescu nu a avut puterea să asculte indicațiile pe care le primea din partea antrenoarei Justyna Jegiolka.

„Îmi pare rău, nu pot să mă concentrez. Îmi pare atât de rău, nu știu ce să zic! Mă gândesc doar: ‘De ce sunt în situația asta?’ Nu e nimic cum ar fi trebuit să fie…”, a spus Mihaela.

Românca în vârstă de 30 de ani a jucat excelent în setul decisiv, nu a cedat niciodată serviciul și a încheiat meciul cu 26 de lovituri direct câștigătoare.

Amanda Anisimova a câștigat US Open la junioare în 2017 și va împlini 17 ani în luna septembrie. Americanca de origine rusă a impresionat la San Jose, dar a comis 46 de erori neforțate în meciul împotriva Mihaelei Buzărnescu.

Mihaela Buzărnescu s-a calificat pentru a șaptea oară în acest an în sferturile de finală ale unui turneu WTA. Românca se află la cea mai bună clasare din carieră, atât la simplu, cât și la dublu.

În sferturile de finală ale turneului de la San Jose, Mihaela Buzărnescu va juca împotriva învingătoarei din partida Ajla Tomljanovic (Australia, locul 65 WTA) – Madison Keys (SUA, locul 12 WTA).

Pentru parcursul de până acum, sportiva din România și-a asigurat 100 de puncte WTA și 22.760 de dolari.