Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturi de finală la Nottingham

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 13 iunie 2018, ora 18:00,
Buzarnescu
Buzarnescu

Mihaela Buzărnescu (locul 30 WTA) a câștigat meciul cu americanca Irina Falconi (locul 152 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-3, în optimile de finală ale turneului de la Nottingham. Este abia cea de-a zecea victorie pe iarbă pentru româncă în întreaga carieră.

Partida a durat două ore și opt minute. Buzărnescu a reușit șapte break-uri, dar a cedat serviciul de cinci ori. Mihaela a recunoscut că nu este deocamdată acomodată cu suprafețele de iarbă, mai ales că vine după Roland Garros.

În faza sferturilor de finală, Mihaela Buzărnescu (30 de ani) va juca împotriva învingătoarei din partida Naomi Osaka (Japonia, locul 18 WTA) – Denisa Allertova (Cehia, 106 WTA).

Buzărnescu ajunge în premieră în sferturile unui turneu WTA pe iarbă, înregistrând cea de-a zecea victorie pe această suprafață.

Pentru parcursul de până acum la Nottingham, Mihaela Buzărnescu și-a asigurat 60 de puncte în clasamentul mondial și 6.175 de dolari.