Mihaela Buzărnescu s-a calificat în semifinalele turneului de la San Jose

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 04 august 2018, ora 09:02,
buzarnescu-san jose

Mihaela Buzărnescu (locul 24 WTA) a câștigat meciul împotriva australiencei Ajla Tomljanovic (locul 65 WTA), scor 6-1, 7-5, în sferturile de finală ale turneului de la San Jose, SUA.

Partida a durat o oră și 27 de minute. Românca a început foarte bine și nu i-a oferit nicio șansă de break adversarei în primul set. În actul secund, Tomljanovic a servit pentru câștigarea setului la 5-4, dar Buzărnescu a revenit spectaculos.

Nu mai puțin de șapte ași a reușit Mihaela, care a avut un procentaj excelent de reușită cu primul serviciu: 74% dintre puncte câștigate.

Mihaela Buzărnescu (30 de ani) s-a calificat pentru a șaptea oară în acest an în semifinalele unui turneu WTA. Românca se află la cea mai bună clasare din carieră, atât la simplu, cât și la dublu.

În semifinale, Buzărnescu o va întâlni pe belgianca Elise Mertens (locul 15 WTA), care a trecut de britanica Johanna Konta (locul 48 WTA), scor 7-6 (4), 6-3.

Partida va începe sâmbătă, la ora 23:00 (ora României).

Buzărnescu și Mertens s-au mai întâlnit de trei ori, iar belgianca în vârstă de 22 de ani s-a impus de fiecare dată. În acest an, în finala turneului de la Hobart, Australia, Elise Mertens a câștigat cu 6-1, 4-6, 6-3.

Pentru parcursul de până acum la San Jose, Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 39.820 dolari şi 185 de puncte WTA.