Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimi pe iarba de la Birmingham

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 19 iunie 2018, ora 17:47,
Buzarnescu
Buzarnescu

Mihaela Buzărnescu (locul 30 WTA) a câștigat meciul cu maghiara Timea Babos (locul 36 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-0, în primul tur al turneului pe iarbă de la Birmingham, Marea Britanie.

Partida a durat o oră și 38 de minute. Buzărnescu a jucat foarte bine și a avut o singură scăpare, la mijlocul setului doi. A fost și singura dată când românca și-a cedat serviciul. Setul decisiv n-a avut istoric, în condițiile în care Mihaela a servit și a returnat impecabil.

În faza optimilor de finală, Mihaela Buzărnescu va juca împotriva croatei Petra Martic (45 WTA), care a trecut de americanca Coco Vandeweghe (locul 15 WTA), scor 6-3, 6-2.

Mihaela Buzărnescu (30 de ani), votată recent revelaţia lunii mai în circuitul mondial, se află la cea mai bună clasare din carieră atât la simplu (locul 30 WTA), cât și la dublu (locul 41 WTA).

Pentru calificarea în optimi la Birmingham, românca și-a asigurat 13.311 dolari și 55 de puncte în clasamentul mondial.