Mihaela Buzărnescu, lăudată după meciul cu Serena Williams. Ce au zis americanii de jucătoarea româncă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 03 iunie 2021, ora 11:18,
French Open Tennis, Day Four, Roland Garros, Paris, France – 02 Jun 2021

Mihaela Buzărnescu (locul 174 WTA) a fost eliminată, miercuri, de la Roland Garros, de Serena Williams.

Jucătoarea română de tenis a fost învinsă de Serena Williams (locul 8 WTA şi favorită nr. 7), cu scorul de 6-3, 5-7, 6-1, în turul doi al turneului de Grand Slam. Meciul a durat două ore şi trei minute.

Jurnaliștii americani de la New York Times au apreciat prestația Mihaelei Buzărnescu în meciul cu Serena Williams și spun că poziția româncei în clasamentul WTA nu reflectă cu jocul prestat de jucătoare de tenis în vârstă de 33 de ani.

„Adversara Serenei Williams, Mihaela Buzărnescu, o stângace în vârstă de 33 de ani și cu un doctorat în sport, a ajuns în prezent pe locul 174 WTA, dar această poziție nu reflectă în niciun caz talentul ei.

Serena Williams și Mihaela Buzarnescu. Foto: Profimedia

Buzărnescu a demonstrat din nou că poate da lovituri câștigătoare din situații neașteptate. Românca a ajuns cel mai sus în clasament pe locul 20, în 2018, dar apoi a fost chinuită de accidentări și de o operație la umăr. Aceasta a fost prima confruntare direcăt dintre Serena Williams și Mihaela Buzărnescu”, scriu americanii de la The New York Times.

În runda inagurală, Serena Williams a trecut de Irina Begu, pe care a învins-o cu scorul de 7-6 (6), 6-2. În următorul tur, Serena Williams o va întâlni pe compatrioata sa Danielle Collins (locul 50 WTA).