Mihaela Buzărnescu, în sferturile turneului de la Praga

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 02 mai 2018, ora 14:39,
Buzarnescu
Buzarnescu

Mihaela Buzărnescu (locul 37 WTA) a câștigat meciul împotriva germancei Antonia Lottner (158 WTA), scor 6-0, 7-6 (7), și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului pe zgură de la Praga, dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari.

Partida a durat o oră și 29 de minute. Românca a făcut un prim set perfect, cedând doar 12 dintre cele 40 de puncte jucate. În actul secund, germanca a început cu break și a dominat, pe fondul unui serviciu slab al adversarei, care a comis 6 duble greșeli. Lottner a servit pentru câștigarea setului la 5-4, dar Buzărnescu a speculat singura oportunitate avută și s-a ajuns în tie-break. Mihaela a închis meciul cu serviciul la 8-7.

Este doar pentru a doua oară în acest an când Mihaela Buzărnescu ajunge în sferturile de finală ale unui turneu WTA. Sportiva din București, care va împlini 30 de ani în data de 4 mai, se află la cea mai bună clasare din carieră, locul 37, în principal grație finalei de la Hobart (Australia).

În runda următoare a competiției de la Praga, Buzărnescu va juca împotriva învingătoarei din partida Krystina Pliskova (Cehia, locul 74 WTA) – Qiang Wang (China, 65 WTA).

Pentru parcursul de până acum, jucătoarea din România și-a asigurat 60 de puncte WTA și un cec în valoare de 5.900 de dolari.

Petra Kvitova, ocupanta poziției a zecea în clasamentul mondial, este cea mai importantă jucătoare prezentă în cadrul turneului din capitala Cehiei, de categorie International (280 de puncte pentru campioană).