Mihaela Buzărnescu, în sferturi și la dublu în turneul de la Nottingham

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 13 iunie 2018, ora 23:20,
Buzarnescu2
Buzarnescu2

Dublul format din Mihaela Buzărnescu și britanica Heather Watson s-a calificat în sferturile de finală ale turneului pe iarbă de la Nottingham, Marea Britanie, după ce a câștigat meciul cu perechea Liudmila Kichenok/Alla Kudriavțeva (Ucraina/Rusia), scor 1-6, 6-2, 10-4.

Partida a durat o oră și nouă minute. Tot miercuri, Mihaela Buzărnescu a jucat și în proba de simplu, învingând-o pe americanca Irina Falconi (locul 152 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-3, în faza optimilor de finală.

Kichenok și Kudriavțeva erau considerate principalele favorite la câștigarea trofeului de la Nottingham.

În sferturile de finală, Mihaela Buzărnescu și Heather Watson vor întâlni perechea Priscilla Hon/Dalila Jakupovic (Australia/Slovenia).

Mihaela Buzărnescu (30 de ani) se află la cea mai bună clasare din carieră atât la simplu (locul 30 WTA), cât și la dublu (locul 41 WTA).

În sferturile de finală ale întrecerii de simplu de la Nottingham, Buzărnescu va juca vineri împotriva japonezei Naomi Osaka (locul 18 WTA).