Mexicul continuă parcursul perfect la Cupa Mondială și e aproape de optimile de finală

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 23 iunie 2018, ora 19:58,
Mexic-Coreea de Sud

Naționala Mexicului a câștigat meciul cu reprezentativa Coreei de Sud, scor 2-1, în grupa F a Cupei Mondiale din Rusia. Sud-americanii vor obține calificarea în optimile de finală dacă Suedia va reuși cel puțin o remiză cu Germania.

Pe arena din Rostov, în fața a 43.000 de spectatori, mexicanii au primit penalty în minutul 25, după un henț în careu al lui Jang. Carlos Vela a transformat fără emoții.

Continuă seria de meciuri cu minimum un gol marcat la Cupa Mondială din Rusia! Niciuna dintre partidele jucate până acum nu s-a încheiat cu 0-0.

Sud-coreenii au ratat mai multe oportunități clare, dar Chicharito Hernandez a adus liniștea pentru Mexic în minutul 66. Atacantul lui West Ham United a driblat un fundaș în marginea careului și a înscris la colțul scurt.

Javier „Chicharito” Hernandez (30 de ani) este primul fotbalist mexican care înscrie 50 de goluri internaționale.

În minutul 90+3, Son Heung-Min a reușit cel mai frumos gol al meciului, după un șut puternic sub bară, din afara careului.

Coreea de Sud: Cho Hyun-Woo – Lee Yong, Jang Hyunsoo, Kim Young-Gwon, 12. Kim Min-Woo – Moon Seon-Min, Ki Sung-Yong (cpt.), Ju Se-Jong, Hwang Hee-Chan – Son Heung-Min, Lee Jae-Sung. Selecţioner: Shin Tae-Yong.

Mexic: Guillermo Ochoa – Jesus Gallardo, Carlos Salcedo, Hector Moreno, Edson Alvarez  – Hector Herrera, Andres Guardado (cpt) – Miguel Layun, Carlos Vela, Hirving Lozano – Javier Hernandez. Selecţioner: Juan Carlos Osorio.

Arbitri: Milorad Mazici; Milovan Ristici, Dalibor Djurdjevici (toţi din Serbia); rezervă: John Pitti (Panama).

De la ora 21:00 se va disputa partida Germania – Suedia. Nemții vor părăsi competiția dacă nu vor reuși să câștige.