Messi, amendat după ce l-a omagiat pe legendarul Maradona! Ce sumă trebuie să plătească starul Barcelonei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 02 decembrie 2020, ora 19:37,
MESSI
MESSI

Lionel Messi (33 ani) a fost sancționat după ce i-a adus un omagiu lui Diego Maradona în partida FC Barcelona – Osasuna, scor 4-0.

Argentinianul Lionel Messi a închis tabela în minutul 73 al meciului contra Osasunei și a ținut să îi dedice golul conaționalului său, legendarul Diego Armando Maradona, care s-a stins din viață, la vârsta de doar 60 de ani.

Comisia de Competiții l-a amendat pe starul Barcelonei cu 600 de euro după ce și-a dat jos tricoul de joc și a afișat altul, purtat de Maradona.

Centralul partidei Mateu Lahoz a respectat regulamentul și l-a sancționat pe Messi cu cartonaș galben.

„În minutul 73, jucătorul cu numărul 10, Messi Cuccittini Lionel Andres a fost avertizat cu cartonaș galben pentru că și-a scos tricoul după marcarea unui gol și pentru arătarea unui tricou nou, al echipei Newell’s Old Boys, din sezonul 93/94, care avea numărul 10 pe spate”, a scris Lahoz în raportul de arbitraj

Comisia de Competiții a hotărât să mențină cartonașul galben arătat de Mateu Lahoz lui Lionel Messi.