VIDEO | Memorabil! Kevin Anderson a câștigat cea mai lungă semifinală din istoria turneului de la Wimbledon

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 13 iulie 2018, ora 22:01,
Anderson
Anderson

Kevin Anderson s-a calificat în finala de la Wimbledon după un meci memorabil cu John Isner!

Sud-africanul a trecut în semifinale de John Isner, după o partidă care a durat nu mai puțin de 6 ore și 41 de minute. Scorul meciului a fost 7-6 (6), 6-7 (5), 6-7 (9), 6-4, 26-24. Setul decisiv a durat aproape trei ore. A fost cea mai lungă semifinală din istoria turneului de la Wimbledon!

Acum 8 ani, John Isner a fost protagonistul celui mai lung meci de tenis din istorie, tot la Wimbledon. Atunci, americanul a câștigat duelul cu Nicolas Mahut, care s-a desfăşurat pe parcursul a trei zile şi a durat 11 ore şi cinci minute. Scorul a fost atunci 6-4, 3-6, 6-7 (7), 7-6 (3), 70-68 pentru Isner.

În cealaltă semifinală de la Londra, Rafael Nadal va da peste Novak Djokovic, marele său rival.

Anderson semifinalewimbledonWimbledon tenismeci tenissemifinale LondraNadal Djokovic