Meci nedecis în Gruia! CFR Cluj păstrează şanse la calificare după egalul cu ŢSKA Sofia din Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 decembrie 2020, ora 00:53,
cfr tska sofia europa

CFR Cluj a remizat pe teren propriu, în meciul cu bulgarii de la ŢSKA Sofia, din grupele Europa League, scor 0-0.

Meciul a fost unul dominat de bulgari, dar Clujenii puteau da lovitura la ocaziile avute în prima repriză. CFR Cluj a fost dominată de ŢSKA Sofia, dar a reuşit să smulgă un punct, care o ţine în calculele calificării pentru ,,primăvara europeană”

În prima repriză, cele două echipe au fost foarte active pe teren. Prima mare ocazie a meciului a venit chiar în minutul 2, după ce Chipciu a centrat din lovitură liberă, iar Pereira a reluat periculos cu capul, dar puţin pe lângă poartă.

Replica oaspeţilor nu a întârziat să apară, iar Antov a reluat cu călcâiul o minge venită din corner. Camora a fost pe fază şi a respins mingea de pe linia porţii. Gabriel Debeljuh şi Adrian Păun au mai avut ocazii în prima repriză la poarta bulgarilor, dar niciuna nu s-a transformat în gol, iar scorul la pauză a rămas cel de 0-0.

Repriza a doua a meciului a început mai prost pentru CFR Cluj, care a fost ţinută în corzi de atacurile celor de la ŢSKA Sofia. Prima mare ocazie a avut loc în minutul 49, după ce Youga a şutat de la distanţă, iar mingea a fost parată de Bălgrădean.

În minutul 69 poarta celor de la CFR a fost din nou pusă în pericol, după ce Sowe a şutat, iar mingea a fost deviată pe lângă poartă de Burcă. O nouă ocazie pentru ŢSKA Sofia în minutul 77, după ce Sowe a lovit mingea cu capul, dar mingea atrecut pe lângă poartă.

CFR Cluj Rămâne în 10 oameni după ce Alex Chipciu a fost eliminat în minutul 85, în urma unei simulări în care a luat al doilea galben. Meciul se încheie cu oaspeţii în ofensivă, dar care nu reuşesc să trimită mingea în poartă în urma ocaziilor avute.

Citeşte şi Luptă între FCSB şi Craiova pe piaţa transferurilor! Pe cine a pus ochii Mihai Rotaru