Meci nebun în Bănie! Șase goluri și spectacol total între Craiova și Viitorul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 aprilie 2018, ora 00:36,
Baluta gol
Baluta gol

Craiova și Viitorul au oferit un meci excelent în Bănie, încheiat în cele din urmă la egalitate, scor 3-3.

Cicâldău a deschis scorul pentru echipa lui Hagi în minutul 15, însă Mitriță a egalat apoi pentru olteni, după o fază superbă reușită de gazde.

Craiova a intrat în avantaj la pauză, după golul lui Băluță, însă Viitorul nu a cedat și a egalat imediat după pauză, prin Ganea, care a punctat cu un lob superb.

Viitorul a condus cu 3-2 la Craiova după golul reușit de același Ganea, care a profitat de gafa imensă comisă de Calancea. S-a terminat însă 3-3: Băluță a stabilit scorul final încă din minutul 57, cu toate că oltenii au ratat alte ocazii mari în repriza secundă.

Craiova, favorită la locul 3

Craiova rămâne la 4 puncte de Viitorul, iar lupta pentru locul al treilea rămâne deschisă în Liga 1.

ECHIPELE:

Craiova: Calancea – Screciu (’79 Popov), Gardoș (’30 Kelic), Tiago – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo (’60 Burlacu), Băluță, Mitriță

Viitorul: Cojocaru – Hodorogea, Ghiță, de Nooijer (’63 Lima) – Mladen, Cicâldău, Băluță, Vînă, Ganea – Hagi, Gavra (’46 Drăguș)