VIDEO | Meci de infarct la Craiova! Final nebun cu două goluri în prelungiri!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 iulie 2019, ora 19:01,
gol craiova cu clinceni

Universitatea Craiova s-a impus greu, cu 3-2, în partida cu nou-promovata Academica Clinceni. Ilfovenii au egalat în minutele de prelungire, iar golul salvator pentru olteni a fost marcat la ultima fază, de jucătorul U21.

Universitatea Craiova a deschis scorul repede. Oltenii au început agresiv, iar apărarea celor de la Clinceni a cedat în minutul 11, când Răuță a intervenit greșit la o centrare trimisă de Bancu și a deviat în propria poartă.

Surprinzător, nou-promovata din Ilfov a reușit egalarea în minutul 28. Apărarea Craiovei a stat prost la un corner executat de partea stângă, iar Șut a reluat de la 9 metri. Pigliacelli a intervenit după ce mingea depășise linia porții.

Imediat după primirea golului, Corneliu Papură l-a schimbat pe Șerban, unul dintre cei doi titulari U21, cu Mateiu.. A rămas în teren Baiaram, un puști de nici 17 ani care a hărțuit teribil apărarea ilfovenilor.

Până la pauză, Craiova a revenit în avantaj. Tot pe fondul unei greșeli grave în tabăra celor de la Clinceni.

Portarul Calancea a ieșit aiurea la centrarea lui Bancu, mingea a ajuns la Martic, iar elvețianul a trimis sigur, în poarta goală.

Clinceniul era să dea lovitura în minutul 86. Pațurcă a șutat puternic, de la 18 metri, în bara din dreapta lui Pigliacelli.

Craiova a suferit pe final, spre nemulțumirea fanilor din tribune. Echipa din Clinceni a mai avut o bară, în minutele de prelungire, la lovitura de cap trimisă de Nsiah, fază la care Pigliacelli a rămas pe linia porții.

Incredibil, ilfovenii au reușit, până la urmă, să înscrie golul egalizator! Bulversată total, apărarea Craiovei a cedat din nou, iar de această dată Nsiah a marcat pentru 2-2, în minutul 90+4!

Și nu s-a terminat! Finalul a fost de-a dreptul nebun! salvarea oltenilor a venit chiar de la jucătorul U21 rămas pe teren, Nicolae Constantin! Puștiul a tras fabulos, din afara careului, sub bara transversală! Craiova – Clinceni 3-2!

Suporterii Craiovei au cerut demisia antrenorului Corneliu Papură.

Universitatea este prima echipă care câștigă în acest sezon. Până acum au fost doar rezultate de egalitate: Voluntari – Sepsi 0-0, Astra – Botoșani 2-2 și CFR Cluj – Poli Iași 1-1.

CRAIOVA: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Bancu – Şerban (29 Mateiu), Qaka, Ivanov – Baiaram (84 Constantin), Roman (77 Fortes), Bărbuţ

CLINCENI: Calancea – Achim, Răuţă, Patriche, Dobrescu – Şut, Barbu (71 Vojtus) – Ilie (46 Pârvulescu), Olariu (57 Pațurcă), Buziuc – Nsiah