VIDEO | Meci de coșmar la US Open! Sorana Cîrstea a ratat calificarea în optimi, după un ‘rollercoaster’ incredibil

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 05 septembrie 2020, ora 22:04,
sorana-cirstea

Sorana Cîrstea (locul 77 WTA) a fost eliminată în turul 3 la US Open de către jucătoarea cehă Karolina Muchova (26 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-7 (7).

A fost o partidă spectaculoasă, cu multe întorsături de situație. Învingătoarea a fost stabilită după două ore și 19 minute de joc. Muchova a avut nervii mai tari în momentele importante.

În setul decisiv, românca a condus cu 4-2 și 5-3, dar Muchova a reușit break-ul chiar când Sorana servea pentru câștigarea meciului. Și în tiebreak, evoluția scorului a fost incredibilă: 4-0 pentru Cîrstea, 4-3, apoi 6-3. Muchova a egalat la 6 și a avut o minge de meci la 7-6, salvată de către Sorana. A urmat un serviciu pierdut de către româncă, în timp sportiva din Cehia a servit perfect și a închis meciul.

Pentru participarea la US Open 2020, Sorana Cîrstea (30 de ani) va primi 163,000 de dolari și 130 de puncte în clasamentul WTA.

Cîrstea era ultima jucătoare din România rămasă în cadrul turneului de Mare Șlem de la New York. Anterior, au fost eliminate Irina Begu, Patricia Țig și Mihaela Buzărnescu, precum și Raluca Olaru la dublu.