Mattia Montini, după victoria Astrei din Copou: „O sole mio. A fost un meci dificil”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 februarie 2021, ora 18:09,
mattia-montini-o-sole-mio

Mattia Montini (28 ani), atacantul celor de la Astra Giurgiu a mărturist că a fost un meci dificil în deplasarea din Copou.

Astra Giurgiu a reușit să se impună pe terenul ultimei clasate din Liga 1, Poli Iași, cu scorul de 3-2.

Golurile au fost marcate de De Iriondo (min-2) și de Andreas Calcan (min-50) pentru formația ieșeană, în timp ce pentru giurgiuveni au punctat Mattia Montini (min-31), Dario Canadija (min-36) și Sebastien Wuthrich (min-42).

Italianul Mattia Montini a declarat la finalul partidei de pe stadionul „Emil Alexandrescu” că a fost un meci dificil împotriva echipei pregătite de Andrei Cristea în ciuda poziției din clasament a moldovenilor.

”A fost un meci dificil. Ambele echipe sunt într-o situaţie dificilă în acest moment şi pentru noi era foarte important să câştigăm, deoarece putem să respirăm puţin. Urcăm puţin în clasament şi mai punem un pic la difereţa dintre noi şi ultimul loc. La final, e bine că am câştigat acest meci.

E al şaselea meci, fiindcă am dat 3 şi în Cupă. Pentru mine este importantă şi Cupa. Pentru un atacant fiecare gol este important. Sunt fericit pentru rezultat, pentru victorie, pentru assiet, pentru tot. Sper să continui aşa, indiferent dacă joc un minut, 43, 90 de minute, pentru mine e la fel. Încerc să mă concentrez şi sper să continui tot aşa.” a declarat Montini după meciul din Copou.

Astra Giurgiu ocupă în acest moment locul 13 în ierarhie, cu 25 de puncte obținute în cele 23 de partide disputate în actualul sezon. Pentru formația lui Eugen Neagoe urmează partida de acasă, contra celor de la Dinamo București, programată pe 20 februarie, de la ora 20:00.