Mărturisirea emoționantă a lui Țucudean: „Dacă se mai întâmplă încă o dată voi fi nevoit să renunț”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 18 aprilie 2020, ora 09:26,

Fotbalistul CFR-ului a traversat un an 2019 extrem de dificil din cauza problemelor la inimă care l-au împidicat să își desfășoare normal activitatea. În 2020, atacantul a bifat trei partide în tricoul ardelenilor și speră că de acum încolo să nu mai aibă parte de pauze forțate.

Țucudean își aduce aminte unde a început coșmarul.

„Am avut meci cu Voluntari într-o iarnă, am câştigat cu 5-0 sau 5-1. Am dat trei goluri, asta ştiu sigur. Era un frig afară, erau vreo -12 grade şi chiar îi ziceam arbitrului înainte de meci, fă reprizele mai scurte, că îngheţăm aici. Era terenul îngheţat bocnă. După meci, fiind obosit nu prea pot să dorm după efort.

Stăteam întins pe spate şi simţisem ca o pauză, ca şi cum rămâi fără aer o fracţiune de secundă. A fost una, după vreo cinci minute alta, după vreo 10 minute alta şi l-am sunat pe doctor. Iar în acel moment începuse un atac de panică” povestește fotbalistul de 28 de ani pentru Telekom Sport.

Problemele vârfului campioanei au apărut în momentul în care acesta traversa cea mai bună perioadă a carierei.

„Te doare, pentru că e probabil cel mai important lucru din viaţa mea, după familie. Să nu fac la capacitate maximă, să nu pot să mă antrenez mă durea când mă uitam la televizor şi eu nu mă puteam antrena sau nu puteam să fac lucrurile aşa cum voiam eu. M-am obişnuit cu această idee şi dacă mai păţesc vreodată sau dacă se va mai întâmpla, voi pune punct şi cu asta basta” a adăugat Țucudean.

În aceste condiții, jucătorul CFR-ului trece mai ușor peste perioada de întrerupere a campionatului.

„Eu am stat patru luni, e uşor pentru mine. Îmi ştiu programul, ştiu ce să fac, mi-am amenajat aici o sală. Am curte, am unde să ies, să mă desfăşor. E greu pentru că nu sunt antrenamentele cu mingea, nu eşti în competiţie şi e greu.

Când sunt la fotbal, îmi e dor de casă, când sunt acasă îmi e dor de fotbal. Asta e viaţa noastră, fotbalul e viaţa noastră. Fac de la opt ani fotbal şi nu pot să stau două zile fără să fac nimic, mă simt inutil” a încheiat fotbalistul echipei anrenate de Dan Petrescu.