Martina Navratilova: Halep trebuie să iasă din zona de confort

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 09 iunie 2018, ora 13:52,
Navratilova
Navratilova

Fosta jucătoare de tenis Martina Navratilova, dublă câștigătoare la Roland Garros, a declarat că Simona Halep trebuie să-și schimbe abordarea pentru a câștiga primul titlu de Mare Șlem din carieră. Cehoaica este convinsă că românca poate să o învingă pe americanca Sloane Stephens în finala competiției pe zgură de la Paris.

Simona Halep (locul 1 WTA) și Sloane Stephens (locul 10 WTA) se vor înfrunta sâmbătă, de la ora 16:00, în finala Openului Franței. Halep conduce cu 5-2 la confruntările directe. În plus, românca a câștigat ultimele patru partide, dintre care una la Roland Garros (în 2014, în optimi de finală, scor 6-4, 6-3).

Îmi imaginez că amintirile Simonei Halep sunt destul de sensibile, după ce a pierdut primele trei finale de Mare Șlem, inclusiv două la Paris. Dar nu trebuie să joace la siguranță în finala împotriva lui Sloane Stephens. Dacă Halep vrea să dea lovitura și să câștige primul ei turneu major, trebuie să iasă din zona de confort și să-și asume niște riscuri. Va fi extrem de motivată și va dori victoria foarte mult, ceea ce reprezintă un lucru bun atât timp cât îți poți controla trăirile. Să sperăm că Halep nu va dori atât de mult victoria încât să fie incapabilă să ofere cel mai bun tenis al ei. Din punctul meu de vedere, greșeala pe care a făcut Halep în finala de anul trecut a Openului Franței, împotriva Jelenei Ostapenko, a fost că a jucat prea defensiv, că a jucat pentru a nu pierde. Dar campionii învață din greșelile lor și nu cred că se va mai repeta acest scenariu. Mă aștept să joace agresiv împotriva lui Stephens. Halep știe că e momentul să joace pentru a câștiga„, a spus Martina Navratilova, într-un editorial pentru site-ul WTA.

Cu 18 titluri de Mare Șlem în palmares, Navratilova a fost impresionată de parcursul Simonei Halep la această ediție a Openului Franței.

Pe măsură ce turneul a avansat, Halep a devenit mai agresivă și a avut foarte multă încredere în jocul ei. Garbine Muguruza a lovit puternic mingea și s-a mișcat bine pe teren, dar nu a găsit suficiente oportunități împotriva lui Halep, care a fost proactivă în privința poziționării și a alegerilor pentru lovituri. Atitudinea Simonei Halep a fost fantastică aici la Paris. Chiar și când a fost frustrată, a durat doar un punct, apoi a fost pregătită de luptă pentru următorul punct – nu a lăsat frustrarea să treneze. Prevăd o mare luptă. Aș fi surprinsă dacă oricare dintre jucătoare va câștiga în două seturi. Cele două au stiluri similare, deși Stephens posedă mai multă putere. Ambele preferă loviturile de reacție. Se apără foarte bine și va fi dificil să existe multe lovituri direct câștigătoare. Și niciuna nu vrea să urce des la fileu. Presiunea este mai mare pentru Halep decât pentru Stephens. Cred că Halep va avea mai multă susținere din partea publicului parizian„, a mai precizat Martina.