Marius Copil s-a calificat în optimi la Hertogenbosch

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 11 iunie 2018, ora 18:11,
Marius-Copil

Marius Copil (locul 97 ATP) a câștigat meciul cu slovenul Aljaz Bedene (locul 70 ATP), scor 6-7 (6), 7-6 (4), 6-3, și s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Hertogenbosch, Olanda, disputat pe iarbă.

Partida a durat două ore și 27 de minute. Copil a reușit 15 ași și nu a cedat niciodată serviciul.

Bedene era considerat favorit și câștigase cele trei confruntările anterioare cu românul, toate pe zgură.

În runda următoare, Marius Copil (27 de ani) va juca împotriva japonezului Yuichi Sugita (29 de ani, locul 53 ATP).

Pentru victoria din primul tur, sportivul originar din Arad și-a asigurat 20 de puncte în clasamentul ATP și 10.470 de euro.

În 2015, Marius Copil a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Hertogenbosch.