Marius Copil, eliminat în primul tur al turneului de la Budapesta

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 23 aprilie 2018, ora 20:29,
marius_copil

Tenismenul Marius Copil a pierdut meciul cu slovenul Aljaz Bedene, scor 7-6 (3), 5-7, 3-6, în prima rundă a turneului ATP de la Budapesta, disputat pe zgură.

Ploaia a întrerupt jocul la scorul de 7-6, 4-5. Apoi, românul nu a reușit să-și recapete ritmul și a greșit în momentele importante, din finalul setului doi și începutul setului decisiv.

În cele două ore și 21 de minute, Marius Copil (27 de ani, locul 84 în clasamentul mondial) a reușit zece ași și a avut un procentaj foarte bun de reușită cu primul serviciu.

Aljaz Bedene (28 de ani, locul 57 ATP) a salvat toate cele trei mingi de break și a fost mai sigur la retur, precum și cu serviciul al doilea.

Copil a pierdut cele trei confruntări directe cu Bedene, toate pe zgura de la Budapesta. În 2017, românul și slovenul s-au întâlnit atât în calificări, cât și în primul tur.

Pentru participarea în competiția din Ungaria, Marius Copil va primi 5,075 de euro, dar niciun punct în clasamentul ATP.

În acest sezon, Copil are 10 victorii și 8 înfrângeri. Cel mai bun rezultat este finala de la Sofia, pe suprafață dură în sală, pierdută în set decisiv în fața bosniacului Mirza Basici.