Marius Copil a ratat calificarea pe tabloul principal la Queen’s Club

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 iunie 2018, ora 15:35,
Copil
Copil

Marius Copil (locul 97 ATP) a pierdut meciul cu australianul John Millman (locul 64 ATP), scor 3-6, 3-6, în ultimul tur al calificărilor din cadrul turneului pe iarbă de la Queen’s Club, Londra.

Partida a durat o oră și opt minute. Românul a cedat serviciul de patru ori și a reușit un singur break.

Serviciul lui Copil nu a fost la înălțime, comițând patru duble greșeli și cu o frecvență a primei mingi de doar 54%.

Marius Copil (27 de ani) a participat pentru prima dată la Queen’s Club. În această săptămână, arădeanul a ajuns în sferturile de finală ale turneului pe iarbă de la Hertogenbosch, Olanda.

Pentru victoria înregistrată în primul tur al calificărilor la Queen’s, Copil va primi 3.250 de euro şi 10 puncte în clasamentul ATP.

Turneul britanic este dotat cu premii totale în valoare de aproximativ 2,1 milioane de euro.