Marius Avram a dat verdictul în cazul fazelor care l-au enervat pe Bergodi la partida cu Farul: ”Foarte ușor acordat!”

Articol de Mihai Popescu - Publicat miercuri, 20 martie 2024, ora 08:24,
Marius Avram

Campioana Farul a învins Rapid, în deplasare, cu 2-1, în primul meci din play-off-ul Superligii.

Recent, Marius Avram a analizat fazele controversate din meci.

Fostul arbitru din Superligă susține că în minutul 81, Rapid a primit un penalty prea ușor.

”La Rapid – Farul are loc o fază extrem de interesantă în minutul 67, când Răzvan Oaidă vede al doilea cartonaș galben și este eliminat, pentru un fault făcut cu scopul de a opri un contraatac. Din spate se vede că își calcă adversarul. Al doilea cartonaș galben este arătat corect de arbitrul George Găman. Uitați jucătorul cum fuge, știe că a greșit. În mod normal, jucătorul care face asta simte că este pasibil de sancțiune.

Cu câteva secunde înainte avem o fază în care Rrahmani este implicat într-un duel cu un adversar, iar din anumite reluări se vede că este o anumită împingere, care îi provoacă și o alunecare. Dacă arbitrul concluziona că a fost fault mai devreme, nu s-ar mai fi întâmplat acest contraatac. În mod clar, el întinde mâna și îi împiedică alergarea. Este 50-50. Depinde de maniera de arbitraj a arbitrului. Eu spun că nu este alb sau negru. Este zona gri, așa cum am mai spus.

În minutul 81 Rapid primește un penalty. Din punctul meu de vedere, este un penalty foarte, foarte ușor acordat. Abia îl atinge. Din momentul în care jucătorul întins pe gazon vede că arbitrul dictează penalty, el se ridică și se bucură cu echipa. Nu orice atingere este fault. Așa ceva nu este lovitură de pedeapsă. Este interpretarea intensității unui contact. Se vede foarte clar că nu îl lovește, ci doar că îl atinge”, a afirmat Marius Avram.