Marele derby al fotbalului olandez a oferit un rezultat istoric

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat luni, 28 ianuarie 2019, ora 13:13,
van persie
van persie

Feyenoord a învins-o duminică pe Ajax în „Der Klassieker”, marele derby al fotbalului olandez.

După 9 ani de pauză în care Feyenoord nu a mai reușit să câștige împotriva marii rivale, ieri a obținut victoria mult dorită pe ” De Kuip” din Rotterdam și nu oricum, ci într-o manieră categorică, impunându-se cu un neverosimil 6-2.

Cel mai aprins derby al fotbalului olandez, cel care de-a lungul timpului ne obișnuiește cu mult spectacol atât în teren cât și în tribune, a început în favoarea celor de la Ajax care au reușit să deschidă scorul în minutul 8 prin Laase Schone.

Toornstra și Berghuis au întors scorul în favoarea echipei din Rotterdam, punctând în minutele 16 și 31.

Repede, Zyech a egalat la 2 în minutul 33, iar cu 3 minute înainte de finalul primei reprize, Van Persie a adus-o din nou în avantaj pe Feyenoord.

Cu tinerii de Ligt și De Jong în teren, lăncierii nu au făcut față în partea a doua meciului, care a început cu dubla lui van Persie.

Erin ten Hag i-a trimis în teren pe Neres și experimentatul Huntelaar, însă aceștia nu au reușit să schimbe jocul echipei, iar echipa pregătită de Giovanni van Brockhorst a mai punctat de două ori până la finalul partidei prin Vilhena și Ayoub, pentru un neverosimil 6-2.

A fost delir la Rotterdam după această partidă, fiind o victorie mult așteptată, nici cel mai optimist fan al celor de la Feyenoord neașteptându-se la o astfel de desfășurare și la un astfel de scor.

De pe urma acestui rezultat poate beneficia PSV Eindhoven ocupanta primului loc în campionatul Olandei, care s-a depărtat la 5 puncte distanță de Ajax. Feyenoord ocupă locul 3 în acest moment cu 39 de puncte, fiind la 13 puncte distanță de PSV.

Feyenoord a obținut de 15 ori titlul de campioană a Olandei, iar Ajax are 33.