Naționala Argentinei a câștigat meciul cu reprezentativa Nigeriei, scor 2-1, și s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia. Fundașul Marcos Rojo a înscris golul victoriei în minutul 86.

La Sank Petersburg, Leo Messi a deschis scorul în minutul 14, după ce a finalizat excelent la colţul lung.

De 662 de minute nu mai marcase Messi la Cupa Mondială. Precedentul gol a fost înscris tot contra Nigeriei, la ediţia din 2014.

În minutul 50, Nigeria a primit penalty, după ce Javier Mascherano l-a ținut în careu pe Leon Balogun. Victor Moses a transformat lovitura de la 11 metri, iar africanii erau calificați în optimi.

În minutul 77, arbitrul turc Cuneyt Cakir a luat o decizie controversată. Nigeria nu a primit penalty, deși pe reluări s-a putut observa că Rojo a atins mingea cu mâna.

Marcos Rojo, fundașul lui Manchester United, a reușit golul calificării în minutul 86, după un voleu perfect de la 12 metri.

Nigeria: Uzoho – Balogun, Ekong, Omeruo (Iwobi 90′) – Moses, Etebo, Mikel, Ndidi, Idowu – Musa (Simy 90+2′), Iheanacho (Ighalo 46′). Selecţioner: Gernot Rohr.

Argentina: Armani – Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico (Aguero 80′) – Enzo Perez (Pavon 61′), Mascherano, Banega, Di Maria (Meza 72′) – Messi, Higuain. Selecţioner: Jorge Sampaoli.

64.468 de spectatori au asistat la acest meci.

Croația învinge Islanda

Naționala Croației a câștigat grupa D a Cupei Mondiale, cu maximum de puncte, după succesul în fața reprezentativei Islandei, scor 2-1.

Milan Badelj (53′) și Ivan Perisic (90′) au înscris pentru croați, iar Gylfi Sigurdsson (76′ – penalty) a semnat singura reușită a islandezilor.

Islanda: Halldórsson – Saevarsson, Ingason, R. Sigurdsson (Sigurdarson 71′), Magnússon – Hallfredsson, Gunnarsson, Berg Gudmundsson, G. Sigurdsson, Bjarnason (Traustason 90′) – Finnbogason (Gudmundsson 85′). Selecționer: Heimir Hallgrimsson.

Croația: L. Kalinic – Jedvaj, Corluka, Caleta-Car, Pivaric – Modric (Bradaric 65′), Badelj, Kovacic (Rakitic 81′) – Pjaca (Lovren 69′), Perisic, Kramaric. Selecționer: Zlatko Dalic.

43.472 de spectatori au fost prezenți la partida de pe Rostov Arena.

În urma acestor rezultate, Croația și Argentina se califică în optimile de finală ale Cupei Mondiale.